Mikor kell adózni, és mikor illetéket fizetni?

2013.12.20.
Ez egy archivált cikk! A szövegben elavult információk fordulhatnak elő!

Adózás vs. Illeték

avagy mikor kell adót fizetni, és mikor illetéket?!

 

Számos ügyfelünknek okoz dilemmát ez a kérdés, hogy ingatlanvásárlásnál mikor kell adót fizetni, és mikor az illetéket?!?!

 

Adót, mint minden más esetben is, akkor kell fizetnünk, amikor valamilyen vagyon tárgyunk értékesítéséből - és ez ingatlanok esetében különösen így van - bevételünk keletkezik - 

... nemes egyszerűséggel pénzt kapunk az eladásból!

 

Mint "szinte" minden jövedelem után, az ingatlan eladás után is kell az adót fizetni!

 

Egyik kérdés szüli a másikat!

 

...a kérdés most viszont az, hogy mennyi adót kell fizetni ingatlan értékesítés után?!?!

 

Ingatlanértékesítés utáni adófizetés mértékének megállapításához, a mai adózási szabályok szerint, figyelembe kell venni számos körülményt!

 

Az egyik legfontosabb, hogy az éppen eladott ingatlant mikor vettük, azaz mennyi ideig volt birtokunkban!?

 

 

Sokan emlékeznek arra, hogy ha régebben vásárolta a lakást mint 15 év, akkor már adómentes az ingatlaneladásból származó jövedelem (bevétel).

Nos, aki így emlékszik, azoknak "jó hírünk" van!

 

2008 január 01-től, új ingatlanadózási szabály lépett életbe, mely szerint az adómentesség időhatára 15 évről 5 évre csökkent lakóingatlanok esetében!


Tehát amennyiben Önnek olyan ingatlaneladása történt, amelynek szerzése előbb volt, mint 2005 (feltéve ha most 2010-t írunk) akkor az értékesítésből befolyó összeg, Önnek teljesen adómentes!

 

Akinek az ingatlanszerzése 2005 után történt (szintén 2010-ből nézve) nekik az adózás, a szerzés, ill. birtoklás ideje szerint sávosan változik!

 

"Ingatlanadózás 2008 - tól" cikkeink részletesen tárgyalják, ezek pontos részleteit!

 

 Adózás 2008-ban az ingatlan eladás után

 

 Adózás az ingatlanvásárlás, eladás, bérbeadás után (2008)

 

 

Ha kérdése van, he habozzon!
Munkatársaink készséggel válaszolnak! Kattintson ide!

 

 

 

 

Az ingatlanadó vs. illeték kérdés második része következik!

 

 

Illeték fizetése ingatlanvásárlás után

 

Már a címben sejtetem, hogy ingatlanértékesítéssel kapcsolatban illetékfizetési kötelezettsége a Vevő-nek keletkezik!

 

Teljes nevén - "vagyonszerzési illeték"et, tehát amikor ingatlant vásárolunk, akkor veti ki az Illetékhivatal - optimális esetben azt az árat figyelembe véve, amelyért vásároltuk az ingatlant.

 

Természetesen ez esetben sem bújunk ki a mostanra már mindenki fejében megfogalmazódott kérdés megválaszolása elől, hogy

 

MENNYI ILLETÉKET KELL FIZETNI
INGATLANVÁSÁRLÁS UTÁN?!?!

 

 

Az ingatlanvásárlás illetékkiszámításának alapja a vásárolt ingatlan ára!

 

Lakóingatlanok és egyéb nem lakás célú ingatanok pl.: garázs, üdülő esetében is, az illeték mértéke 2013 eleje óta egy kulcsossá alakult. 

A illeték mértéke a vételár 4%-a.

 

 

Már többeknek gondolom kérdőjelek villognak a szeme előtt, hogy "...akkor most hogy is van ez??

 

"Én úgy tudtam,

hogy beszámíthatom az eladott lakásom értékét is?!?!"

 

Igen, ez valóban így van ... beszámítható!

 

A másik legfontosabb figyelembe veendő az illeték kiszámításánál, hogy volt e, vagy lesz e Önnek ingatlaneladása az elmúlt, vagy a következő 365 napon belül!?!

 

Ugyanis, amennyiben a lakóingatlanvásárlást követő, ill. megelőző 1, azaz egy éven belül Önnek volt/lesz lakóingatlan eladása (tehát nem telek, üdülő, garázs, iroda, stb ... hanem lakóingatlan!!!) akkor ennek eladási összegét be tudja számítani a vásárlás összegébe!

 

Figyelem!

Az illeték nem adó, de adók módjára fizetendő összeg! Az illetékmegállapításnál az eladott, vagy az egy éven belül eladásra került ingatlan értékének, és a vásárolt ingatlan értékének a (pozitív) különbözetét kell alapul venni. 

 

Tehát ha Ön vásárol egy ingatlant 15 millió Ft-ért, és elad, vagy eladott 365 napon belül egy másikat 10 millió Ft-ért akkor 5 millió forint lesz az illeték megállapítás alapja. 

 

Szintén 2013 eleje óta van érvényben az az illetéktörvény, hogy amennyiben vásárol egy ingatlant és elad, vagy eladott 365 napon belül egy a vásároltnál drágább ingatlant, akkor nem kell illetéket fizetnie. 

 

Így Jól járnak az illetéktörvény módosításával, akik olcsóbb lakást vásárolnak, mint amennyiért eladtak... negatív forgalmi érték különbözet esetén a vásárló mentesül az illeték megfizetése alól. Ez a változás azoknak jelent könnyítést, akik valamilyen nehézségeik, életkörülményei változása miatt olcsóbb lakásba kell költözniük 

 

Akkor már csak 2 apró tényt szeretnék megemlíteni, mielőtt mégiscsak az ingatlanszótárunk, illeték rovatához irányítom Önt!

 

Ingatlanszerzéssel kapcsolatban létezik más illetékfizetési kötelezettség is, például ha örökli az ingatlant, ajándékba kapja, vagy ha beépítetlen, és 4 éven belül beépíti, vagy ha "Ön cég, és pl ingatlanforgalmazói jogosultsága van".

 

A másik tény, hogy ne hagyja figyelmen kívül azt, hogy ha ingatlant vesz, és az eladott ingatlan értéke nagyobb mint a vásárolt ingatlan, akkor az különbözet után adófizetési kötelezettsége keletkezik - független attól, hogy esetleg fel akarja újítani a szerzett ingatlant - !

 

 

 

 

 

 

 

Cikkünket eddig látogató olvasta el

 

Vissza a Hírek oldalra 

 

.  

Az oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További információ...
Megértettem