A Foglaló és az Előleg megkülönböztetése

2013.06.28.
Ez egy archivált cikk! A szövegben elavult információk fordulhatnak elő!

 

Alapvető különbség a
"Foglaló" és az "Előleg" között

 

Az alapvető, és legfontosabb különbség a foglaló, és az előleg között, hogy az egyik visszajárhat, a másik, nem feltétlenül ...

 

Nézzük elsőként az egyezőségeket, azaz, hogy hol, mikor fordulhat elő a két fogalom, és mik is ezek egyesével...

 

A foglaló, és az előleg, majd minden pénzt vonzó adás-vételnél előkerülhet, amelynél az adás-vétel tárgyát nem egyöszegben fizetik ki - a vételárat, szolgáltatás díját!

Lehet ez gépjármű, bútor vagy bármi egyéb tárgy adás-vétele, építés, festés, vagy bármilyen szolgáltatás, de leginkább ingatlan adás-vétel, bérbeadás esetében találkozhatunk ezen jogi fogalomakkal, mint a foglaló, és az előleg, vagy más néven vételár részlet...

 

Fontos pontosan ismerni a két fogalom jelentését, ugyanis egy adott, pl. egy ingatlannal kapcsolatos megállapodás megszűnése esetén, könnyen pórul járhatunk, ha nem ismerjük, hogy a magyar jog miként szabályozza a fogalmakhoz tartozó következményeket!

 

A pontos, és részletes jogi megfogalmazását ingatlanszótárunk is tartalmazza egyesével, azonban itt, az alábbiakban is részletezzük átfogóan!

 

 Részletesen

 

Egy ingatlannal kapcsolatos ügyben, amikor a tulajdonos megállapodást köt a vevőjével (adás-vétel), vagy a bérlővel (bérbeadás), és elkészítik a vonatkozó adásvételi vagy a bérbeadási  szerződést, biztosítéskul a szerződés mellé a vevő, vagy bérbeadásnál a bérlő, bizonyos mennyiségű, leginkább pénzt ad át a tulajdonosnak a vételár, vagy bérbeadási összegből...

 

Ez az összeg lehet a Foglaló, vagy Előleg!

 

Az alapvető különbség a kettő között, hogy amennyiben meghiusúlna az ingatlanügylet (eladás / bérlés) akkor az átadott összeg visszajár, vagy sem?!?!

 

Amennyiben a felek az adott öszzeget foglalónak nevezik, azaz az ügylet létrejöttének biztosítékaként adják, abban az esetben a szerződés meghiusulásáért felelős fél elveszíti azt az összeget, azaz ha a Vevő, vagy a bérlő hibájából (neki felróhatóan) nem jön létre a szerződés, akkor a tulajdonos megtarthatja a foglaló összegét, viszont ha a tulajdonos nem kívánja / tudja a szerződés megkötése és a foglaló átvétele után az ügyletet továbbvinni, befejezni (tehát a tulajdonos nem tud teljesíteni), abban az esetben az eladó/tulajdonos köteles duplán visszafizetni vevője / bérlője részére.

 

Létezik egy harmadik eset a szerződés meghiusulással kapcsolatban, amikor egyik fél sem felelős (tehát abszolút rajtuk kívülálló ok miatt nem tud létrejönni a megállapodás), vagy mindketten egyformán okolhatók, ebben az esetben szokták mondani, hogy vismajor - ebben az esetben a foglaló összege szimplán visszajár a vevő / bérlő részére, és mindenféle következmény nélkül megszűnik a szerződés!

 

Nem érdemes egy "meggondoltam magam okán" erre hivatkozni, ugyanis elég egyértelműen rendelkezik a jog, hogy mely esetek tartoznak ebbe a kategóriába! Természeti, és egyéb katasztrófák, ha egy ingatlan adásvételnél egy tulajdonostárs "él az elővásárlási jogával", vagy haláleset történik az érintett felek körében, ha a  "bank nem ad hitelt" (bár ilyen esetben kötbért szoktak kikötni, amely a foglalóval azonos mértékű) ...stb.

 

Amennyiben megtekintik ingatlanszótárunkban a Foglaló pontos leírását, megtalálhatják, hogy

 

"A szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül adott pénzösszeg vagy más dolog.


Csak akkor lehet ezt a pénzösszeget foglalónak tekinteni, ha ez a rendeltetése a szerződésből kétségtelenül kitűnik.

 

A foglaló sorsa: ha a szerződést teljesítik, a foglalót a szolgáltatás ellenértékébe be kell számítani, ha pedig a foglaló a beszámításra nem alkalmas, vagy a szerződés olyan okból szűnik meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár. A teljesítés meghiúsulásáért felelős személy az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni."

 

Az Előleg esetében - innen már igen egyszerű kitalálni, hogy egy megállapodás, szerződés egyoldalú megszüntetése esetén is egyszerűen visszakérheti a vevő / bérlő az előleg összegét, vagy a Tulajdonos egyszerűen visszaadja, és nincsenek egyéb jogkövetkezmények, amennyiben nem írtak ilyeneket a megállapodásba!

 

Fontos, hogy ingatlanügyleteinek ügyintézése során, kérje hozzáértő jogász képviseletét!

 

Munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére! 

 

 

 

 

 

 

Cikkünket eddig látogató olvasta el

 

 

ELADÓ és KIADÓ LUXUSVILLÁkat keresünk 

Konkrét ingatlankereséseinket ide kattintva érheti el 

Vissza a Hírek oldalra 

 

  

LAGUNA Ingatlan
  1026 Budapest, II. ker. Pasaréti út 53.
   tel.: (361) 200-9960 (több vonal)
fax: (361) 394-3120
 központi e-mail:levelezes@lagunaingatlan.hu 
 

  

Az oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További információ...
Megértettem